39
fanoušků

Souhrn toho, co už je za námi

27.11.2007, úterý, 22:30

Pomalu se nám sejde rok s rokem a můžeme hodnotit fotbalový stav na Slovácku. Podíváme-li se na účinkování „A“ mužstva mužů, tak s odstupem jednoho roku dělí mužstvo z prosince 2006 a to letošní jen jedna příčka, ale je to propastný rozdíl, protože loni to byla prví liga (16.) a letos je to „jen“ soutěž druholigová (1.).

Komu by se současná situace nelíbila, tak ať si vzpomene na konec května 2007, kdy bylo mužstvo již definitivně odsouzeno k opuštění české elitní soutěže, ale to nebylo to nejhorší. Pod majitelským dozorem neseriózního Butchera se řítil fotbalový klub do hluboké bažiny, odkud by se velmi těžko drápal na pevný břeh. Naštěstí pomocnou ruku podal kolemjdoucí pan Zemek a po následném letním oplachu smrdutých zbytků bažiny se klub stabilizoval a začíná opět fungovat, jak by pořádný klub fungovat měl. Dokonce bych si dovolil napsat, že po stránce marketingu (pomineme-li prakticky nefunkční web) a podpoře fanoušků snad i nejlépe od jeho založení. Proto buďme rádi, že se klub mohl přihlásit do 2. ligy a v ní se ctí obstát a nadále snít sen o rychlém návratu mezi nejlepší.

K rychlému návratu bylo nutné mít peníze a dobrý kádr. Po sestupu odešli hráči kteří zde byli na hostování (Mareš, Brožík) naopak na hostování odešli ambiciózní Ivana (Slavia) a Kubáň (Brno). Platově neudržitelní Drobisz a Šuškavčevič podepsali Sigmě. Zbytek jarního kádru zůstalo a s ním i trenér Pavel Malura. Do kádru v letní přestávce přišli novici, kteří se nakonec ukázali jako posily, jmenujme střelce Činčalu ze Zlína, Chmelíčka se Šultésem ze Sigmy, středopolaře Fischera z Jakubčovic nebo Eismanna ze Žižkova. Do branky se na poslední duely postavil Petr Bolek hostující z Liberce a ukázal, že je také kvalitním gólmanem. Pouze zranění znemožnilo jedinému legionáři ve slováckém týmu, Slovákovi Tomáši Slobodovi, ukázat co v něm je. Mužstvo těžilo z velmi dobré defenzívy, která brala ze svých prvoligových „zásob“ a na složení obranné čtveřice se nakonec podílelo jen šest hráčů. Na postu brankařské jedničky začal Marek, který si připsal celkem sedm čistých kont, ale v závěru soutěže byl pro špatnou komunikaci s obránci nahrazen Bolkem, který si vedl zdatně ze čtyř zápasů hned třikrát neinkasoval.

Ofenzívní činnost mužstva se znatelně zlepšila. Bylo to dáno i dobře pracující zálohou, kde se hlavně projevila dobrá střelecká muška Görnera, který vstřelil hned čtyři výstavní branky z větší vzdálenosti. I další středopolaři se alespoň jednou zapsali do střelecké tabulky. To co prakticky odsoudilo loňský tým k sestupu – neproměňování ani těch nejvyloženějších šancí ve vyrovnaných zápasech a s tím spojený konečný minimální bodový zisk – se hodně zlepšil, i když i sám trenér Malura ví, že by to mohlo být i lepší. Přesto jsme po dlouhých 1051 dnech zaznamenali v ligovém zápase z naší strany více než jen dvě vstřelené branky. Stalo se tak 30. září 2007 v domácím zápase s Duklou Praha (3:0). Že by to nemuselo být opět nadlouho, ukázal již zápas ve Vítkovících (3:2), přesto by branková produktivita tohoto týmu mohla být lepší, vzpomeňme třeba na jasně vedené zápasy s Třincem, Bohemians, kdy po rychlém dvoubrankovém vedení přišel půst a na hřišti toho už moc k obdivování nebylo... Nejlepším střelcem se po podzimu stal pohotový Chmelíček s šesti zásahy, o dva méně dosáhnul navrátilec Činčala a tři branky vsítil Šultes.

Co se týče využití hráčů v samotných zápasech, „železným mužem“ se stal Honza Šimáček, který nastoupil ke všem 15 duelům a nikdy nebyl střídán. Jenže jeho 1350 minut bez střídání, bude mít hned v prvním jarním kole trhlinu, protože bude nucen za obdržení 4. žluté karty v zápase se Sokolovem absentovat. Druhým v pořadí s 15 starty a 1324 minutami na kontě byl Pavel Němčický. Ve všech zápasech ještě nastoupil Pavel Šultes, ale jen pět duelů bylo celých a tak si připsal do kolonky minut hodnotu 889. Dalšími, kteří byli na hřišti nejdéle jsou: Ineman (1218), Görner (1197), Racko (1039) a Kaspřák (1006). Všichni ostatní již na metu 1000 odehraných minut nedosáhli. Nejméně zaznamenal Čtvrtníček, který byl na zeleném pažitu jen 98 minut v šesti utkáních.

To je první krátké shrnutí podzimu, další zajímavé statistické údaje o našem týmu a také o celé 2. Gambrinus lize přineseme v dalších dnech.