Angličané fotbal vymysleli, Brazilci jej přivedli k dokonalosti. Kázat toto provokativní úsloví se v současné době v regionu snaží dravý záložník druholigového Slovácka Nascimento Silva Cleber. Z profesionálních sportovců na východní Moravě má suverénně nejvzdálenější domov. Jihoamerické Sao Paulo totiž dělí od Uherského Hradiště přes 10 tisíc kilometrů.
"Bylo hodně těžké, když po dvaceti letech opouštíte svou zemi, rodinu i kamarády a musíte začít vlastně nový život," vzpomíná Cleber na přesun do arménského FC Mika Aštarak.
"Jiná možnost, jak se ve fotbale prosadit, ale vlastně nebyla. O Brazilcích je známé, že fotbalové nadání mají od Pánaboha, a o místu v našich špičkových klubech tak sní miliony dalších hráčů."
A vše nešlo úplně hladce ani při evropských začátcích. Krizových momentů zažil Cleber hned několik. "Ve chvílích, když jsem zrovna v Aštareku nebo později v bratislavské Artmedii nehrával a neměl nikoho k sobě, tak mě snad třikrát napadlo, že bych se vydal zpátky do Brazílie, u rodiny a kamarádů se dal psychicky dokupy a pak se do Evropy vrátil. Pokaždé po takových myšlenkách se ale všechno rychle otočilo a bylo mi zase líp."
Jako každému Brazilci, kteří jsou známí svou nechutí učit se cizí jazyk, i Cleberovi dělala od počátku největší potíže neznalost místní řeči. "Ale dobrou atmosférou, kterou v kabině máme, mi kolikrát ani nepřijde, že mám jazykový handicap. Každopádně vím, že na češtině musím pracovat, i když zatím netuším, jestli ve Slovácku budu moct zůstat," připomíná, že do týmu kouče Josefa Mazury přišel zatím jen na půlroční hostování z Artmedie.
Pro zobrazení celého článku navštivte web zdroje článku
|